Likya Medeniyeti

Pzt, 13 Nis 2015 22:40:38 BST tarafından admin, 55 kez görüntülendi

Likyalılar: Bugün genellikle Muğla ile Antalya şehirlerini kapsayan alana kurulan antik medeniyetin adıdır.Fethiye ve Antalya körfezleri arasında kalan Teke Platosunda yer alan (LİKYA) Lykia antik çağların gelişmiş bir medeniyetidir.

Bölge kendine özgü mezar mimarisi ve yöresel gelenekleriyle ün yapmıştır. Bölgenin en önemli merkezleri arasında Xantos , Myra , Pinara ve Arikanda yr alır. Kıyılara yakın yerlerde kurulan şehirler yanında dağlık alanlarda bir kayaya yaslanık şekilde şehir yerleşimleride görülür. Bu tür yerleşimlerin en meşhurları Finike'de yer alan Arikanda antik kenti ile Fethiye'de yer alan Pinara antik kentidir.

Devamını oku

Antik Tarihin Derinliklerinden Günümüze

Sal, 14 Nis 2015 21:39:21 BST tarafından admin, 14 kez görüntülendi

Yazılı tarihin başladığı Sümerlerden itibaren başlayarak çeşitli medeniyetleri inceleyen antiktarih.com adeta bir bilgi hazinesi size sunmaktadır.AntikTarih.COM web sitesi tarihle ilgilenen herkesin bir başvuru kaynağıdır. Özellikle Türkiyede bulunan Antik Kentlerden çektiğimiz fotoğrafları burada bulabilirsiniz. 

Anadolu'da tarih sahnesine çıkmış Likyalılardan i Figlerden, Hititlerden Romalılardan ve Türk Medeniyetinden enstanteneler bulabileceğiniz antiktarih.com sizin için araştırıyor, gerçeği en yakın şekliyle sunmaya çalışıyor.

Devamını oku